  • PTS125SM43-2 LFS
PTS125SM43-2 LFS
advertisement
Manufacturer No:
PTS125SM43-2 LFS
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-PTS125SM43-2 LFS
Package:
Datasheet:
PTS125SM43-2 LFS
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTS125SM43-2 LFS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Actuator Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    PTS125
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Operating Force
    180gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    12.00mm x 12.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    4.30mm