  • PTP902-030K-204A2
PTP902-030K-204A2
advertisement
Manufacturer No:
PTP902-030K-204A2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-PTP902-030K-204A2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTP902-030K-204A2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    200kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Carbon
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    25mW
  • Construction
    Square
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.025W
  • Lead Length
    3.5mm