  • PTN0603H2261BST1
PTN0603H2261BST1
advertisement
Manufacturer No:
PTN0603H2261BST1
HK JDW NO:
866-PTN0603H2261BST1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 2.26kOhm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
PTN0603H2261BST1
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    0.1%
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    2.26kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    150mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.15W
  • Operating Supply Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    1.63mm