  • PTN0402H2491BST1
PTN0402H2491BST1
advertisement
Manufacturer No:
PTN0402H2491BST1
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PTN0402H2491BST1
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
PTN0402H2491BST1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 2.49kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
PTN0402H2491BST1
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PTN
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.042Lx0.022W 1.07mmx0.56mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2.49kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Power Rating
    50mW
  • Packing Method
    TR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Operating Supply Voltage
    75V
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm