  • PTKM150R-40SM
PTKM150R-40SM
advertisement
Manufacturer No:
PTKM150R-40SM
HK JDW NO:
79-PTKM150R-40SM
Package:
Nonstandard
Step5Bar-code shipping tag
PTKM150R-40SM
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Series
    PTKMR-SM
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.570Lx0.560W 14.48mmx14.22mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
    1
  • Depth
    14.22mm
  • Current Rating
    1.45A
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    190mOhm Max
  • Max DC Current
    1.45A
  • Frequency - Self Resonant
    3.5MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    330mA
  • Case/Size Code
    5756
  • Height
    10.16mm
  • Height Seated (Max)
    0.400 10.16mm