  • PTHF500R-59VM
PTHF500R-59VM
advertisement
Manufacturer No:
PTHF500R-59VM
HK JDW NO:
79-PTHF500R-59VM
Package:
Radial, Vertical (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTHF500R-59VM
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    PTHFR-VM
  • Size / Dimension
    1.210Lx0.685W 30.73mmx17.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • Current Rating
    2.6A
  • Lead Length
    6.35mm
  • Lead Spacing
    10.16mm
  • Lead Diameter
    0.711 mm
  • Inductance
    500μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    160mOhm Max
  • Max DC Current
    2.6A
  • Frequency - Self Resonant
    700kHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Current - Saturation
    2.7A
  • Height Seated (Max)
    1.250 31.75mm