  • PTHF250R-50VM
PTHF250R-50VM
advertisement
Manufacturer No:
PTHF250R-50VM
HK JDW NO:
79-PTHF250R-50VM
Package:
Radial, Vertical (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTHF250R-50VM
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    PTHFR-VM
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.400W 19.05mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • Current Rating
    1.84A
  • Lead Length
    6.35mm
  • Lead Spacing
    6.35mm
  • Lead Diameter
    0.457 mm
  • Inductance
    250μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    160mOhm Max
  • Max DC Current
    1.84A
  • Frequency - Self Resonant
    1MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Current - Saturation
    900mA
  • Height Seated (Max)
    0.775 19.68mm