  • PT06SE-16-26S
PT06SE-16-26S
advertisement
Manufacturer No:
PT06SE-16-26S
HK JDW NO:
52-PT06SE-16-26S
Package:
Datasheet:
PT06SE-16-26S
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PT06SE-16-26S
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Neoprene
  • Body Material
    Aluminium
  • Backshell Material, Plating
    Aluminum, Olive Drab Cadmium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MIL-DTL-26482 Series I, PT
  • Feature
    Backshell, Coupling Nut
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    26
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
  • Voltage - Rated
    600V
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    26
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Sealed
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-26482
  • Shell Finish
    Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Shell Size - Insert
    16-26
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Environmental Characteristics
    CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Wire Gauge (Max)
    24 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    20 AWG
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    33.73mm