  • PSB2152680KGS
PSB2152680KGS
advertisement
Manufacturer No:
PSB2152680KGS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PSB2152680KGS
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 1.5KVDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSB2152680KGS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    PSB
  • Size / Dimension
    1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    0.068 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12.3 mOhms
  • Lead Spacing
    0.886" (22.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    1500V (1.5kV)
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    650V