  • PNF18-6FN-3K
PNF18-6FN-3K
advertisement
Manufacturer No:
PNF18-6FN-3K
HK JDW NO:
583-PNF18-6FN-3K
Package:
Datasheet:
PNF18-6FN-3K
Description:
Fork Terminal 18-22AWG 19.6mm 6.1mm Tin Reel
Step5Bar-code shipping tag
PNF18-6FN-3K
    Copper
  • Contact Plating
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Color
    Red
  • HTS Code
  • Depth
    6.1mm
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.090 ~ 0.145 (2.29mm ~ 3.68mm)
  • Terminal Type
    Standard
  • Wire Cross Section
    1.5 mm2
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.140 (3.56mm)
  • Length
    19.558mm
  • Length - Overall
    0.770 19.56mm
  • Width - Outer Edges
    0.240 6.10mm