  • PN18-10R-M
PN18-10R-M
advertisement
Manufacturer No:
PN18-10R-M
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PN18-10R-M
Package:
Datasheet:
PN18-10R-M
Description:
CONN RING CIRC 18-22AWG #10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PN18-10R-M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    920.792511g
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    Pan-Term®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • HTS Code
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.9mm
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Wire Cross Section
    1.5 mm2
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    22.352mm
  • Width
    7.87mm
  • Thickness
    0.032 0.81mm
  • Length - Overall
    0.880 22.35mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm