  • PME271MD6270KR30
PME271MD6270KR30
advertisement
Manufacturer No:
PME271MD6270KR30
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PME271MD6270KR30
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
270nF Film Capacitor 10% Radial 630V-DC 275V-AC PAPER
Step5Bar-code shipping tag
PME271MD6270KR30
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    PAPER
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    270nF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    12mm
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    PAPER CAPACITOR
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Dissipation Factor
    1.3 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    22mm
  • Length
    27mm
  • Width
    12mm