  • PMD4806PTB1-A.(2).U.GN
PMD4806PTB1-A.(2).U.GN
advertisement
Manufacturer No:
PMD4806PTB1-A.(2).U.GN
Manufacturer:
Sunon Fans
HK JDW NO:
736-PMD4806PTB1-A.(2).U.GN
Package:
Axial
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 48VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMD4806PTB1-A.(2).U.GN
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Weight
    0.165lb 74.84g
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    PMD
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Power Rating
    4.3W
  • Current Rating (Amps)
    0.090A
  • Max Power Dissipation
    4.3W
  • Current Rating
    90mA
  • Approval Agency
    CE, CUR, TUV, UL
  • Cable Length
    300mm
  • RPM
    6900 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    36.0 CFM (1.01m3/min)
  • Noise
    44.0 dB(A)
  • Voltage Range
    24V~56VDC
  • Static Pressure
    0.540 in H2O (134.5 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Height
    25mm