  • PMD1204PQBX-A (2) F
PMD1204PQBX-A (2) F
advertisement
Manufacturer No:
PMD1204PQBX-A (2) F
Manufacturer:
Sunon Fans
HK JDW NO:
736-PMD1204PQBX-A (2) F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMD1204PQBX-A (2) F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    0.088lb 39.92g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    PMD
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    6.8W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.570A
  • Approval Agency
    CE, CUR, TUV, UL
  • RPM
    13000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    23.5 CFM (0.658m3/min)
  • Noise
    51.5 dB(A)
  • Voltage Range
    10.2V~13.8VDC
  • Static Pressure
    1.150 in H2O (286.5 Pa)