  • PM518S-6R2
PM518S-6R2
advertisement
Manufacturer No:
PM518S-6R2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-PM518S-6R2
Step5Bar-code shipping tag
PM518S-6R2
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Series
    PM518S
  • Tolerance
    30%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6mm
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    6.2 μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • Max DC Current
    1.45A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    2424
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    96mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    6.2 µH
  • DC Current
    1.4A
  • Length
    6mm