  • PM127SH-821M-RC
PM127SH-821M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM127SH-821M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM127SH-821M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM127SH-821M-RC
Description:
Ind Power Shielded Bobbin Core 820uH 20% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 700mA T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM127SH-821M-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    PM127SH
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    1.5Ohm
  • Terminal Finish
    Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    700mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    820μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.5Ohm Max
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.4MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Current - Saturation
    940mA
  • Case/Size Code
    4949
  • DC Current
    700mA
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm