  • PM127SH-4R7N-RC
PM127SH-4R7N-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM127SH-4R7N-RC
HK JDW NO:
103-PM127SH-4R7N-RC
Datasheet:
PM127SH-4R7N-RC
Description:
Fixed Inductors 4.7uH +40%-20%
Step5Bar-code shipping tag
PM127SH-4R7N-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    -20% +40%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    16mOhm
  • Terminal Finish
    Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    6.8A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    15.5mOhm Max
  • Max DC Current
    8.2A
  • Frequency - Self Resonant
    30MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    22 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    22
  • Current - Saturation
    8.8A
  • Q Factor
    22
  • Case/Size Code
  • Inductance Tolerance
    40%
  • DC Current
    8.2A
  • RMS Current (Irms)
    8.2A
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm