  • PM0805G-100J-RC
PM0805G-100J-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM0805G-100J-RC
HK JDW NO:
103-PM0805G-100J-RC
Package:
0805
Step5Bar-code shipping tag
PM0805G-100J-RC
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Published
  • Tolerance
    5%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Inductance
    10 μH
  • Test Frequency
    2MHz
  • Max DC Current
    50mA
  • Frequency - Self Resonant
    24MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    45
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.15Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    10 µH
  • Height
    1.2mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2mm