  • PM0603H-47NJ
PM0603H-47NJ
advertisement
Manufacturer No:
PM0603H-47NJ
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM0603H-47NJ
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PM0603H-47NJ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM0603H-47NJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM0603H
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.065Lx0.041W 1.65mmx1.05mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Monolithic
  • Current Rating
    300mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    47nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    700mOhm Max
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.2GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    16 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    16
  • Q Factor
    16
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm