  • PK51N256CMD100
PK51N256CMD100
advertisement
Manufacturer No:
PK51N256CMD100
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PK51N256CMD100
Package:
144-LBGA
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller Kinetis K50 Series PK51N256 144-LBGA
Quantity:
In Stock : 14687
Step5Bar-code shipping tag
PK51N256CMD100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Kinetis K50
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    PK51N256
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    94
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V