  • PIC32MZ1024ECM144-I/PL
PIC32MZ1024ECM144-I/PL
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MZ1024ECM144-I/PL
HK JDW NO:
536-PIC32MZ1024ECM144-I/PL
Package:
144-LQFP
Description:
1MB 1M x 8 FLASH MIPS32? microAptiv? 32-Bit Microcontroller PIC? 32MZ Series PIC32MZ1024ECM 144 Pin 200MHz 3.3V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
PIC32MZ1024ECM144-I/PL Overview
As a result, it is available in the 144-LQFP package. In this case, it is mounted using the method of Surface Mount. You can find it in the package of Tray. The device has a MIPS32? microAptiv? core processor. When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. There is FLASH program memory in it. 120 I/Os are present on the device. It has a base part number of PIC32MZ1024ECM that can be used to find other components that are comparable. The terminals of this device are set to QUAD. In this case, there are 144 terminationals. In the PIC? 32MZ series, this electrical component is found. This is due to the fact that the supply voltage is 3.3V, resulting in high efficiency. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER. A total of 144 pins are used in its construction. It is one of the components included in Microcontrollers. The devices have a maximum memory size of 1MB that can be used to store programs and data. Its core architecture is based on PIC. Power is provided by a source of 2.5/3.3V. It is highly efficient when it works at a frequency of 200MHz. In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 3.6V in their designs. In total, there are 9 timers and counters. It is a member of the PIC family of CPUs. An oscillator type Internal is required for it to work.
PIC32MZ1024ECM144-I/PL Features
144-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC32MZ1024ECM144-I/PL Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC32MZ1024ECM144-I/PL Microcontroller applications.
  • Projectors
  • Instrument control
  • Dryers
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Firewalls
  • Routers
  • Answering machines
  • Speed meter
  • Missile control
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MZ1024ECM144-I/PL
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    1.290414g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    PIC® 32MZ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    200MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MZ1024ECM
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    1MB
  • Number of I/O
    120
  • RAM Size
    512K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Core Processor
    MIPS32® microAptiv™
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 48x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    9
  • Core Architecture
    PIC
  • On Chip Program ROM Width
    32
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    48
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm