  • PIC32MX150F128DT-50I/PT
PIC32MX150F128DT-50I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX150F128DT-50I/PT
HK JDW NO:
536-PIC32MX150F128DT-50I/PT
Package:
44-TQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX150F128D 50MHz 3.3V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 15567
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX150F128DT-50I/PT
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    PIC® 32MX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MX150F128D
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    30mA
  • Data Converter
    A/D 13x10b
  • DAC Channels
    NO
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    PIC
  • Screening Level
    TS 16949
  • Number of UART Channels
    2
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm