  • PIC24FV16KA301-E/SO
PIC24FV16KA301-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FV16KA301-E/SO
HK JDW NO:
536-PIC24FV16KA301-E/SO
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FV16KA301 20 Pin 32MHz 3.3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 9706
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FV16KA301-E/SO
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FV16KA301
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 5.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 12x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS-16949
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of External Interrupts
    3
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Time-Min
    SECONDS
  • Length
    12.8mm