  • PIC24FJ32GA002T-I/ML
PIC24FJ32GA002T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ32GA002T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC24FJ32GA002T-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
32KB 11K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ32GA002 28 Pin 32MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5304
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ32GA002T-I/ML Overview
28-VQFN Exposed Pad-packages are available. This Microcontroller has 21 I/Os. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. Microcontroller is based on the 16-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. A PIC® 24F series electrical component is used in this application. Having a size of 32KB 11K x 24, Microcontroller has a program memory of X bytes. MCU is powered by PIC Core Processor. This is a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 28 terminations were applied to the IC chip. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. The component always operates in 3.3V supply voltage. The Microcontroller chip has NO DMA channels. 32kB is the memory size of the part. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC24FJ32GA002 to find them. At a frequency of 32MHz, Microcontroller can operate efficiently. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. The chip has 28 pins. It is equipped with 5 timers and counters. A total of 28 pins are present. In this device, there is a PIC CPU embedded within it.
PIC24FJ32GA002T-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ32GA002T-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ32GA002T-I/ML Microcontroller applications.
  • Air fryers
  • Pacemakers
  • Fire alarms
  • Calculators
  • Wastewater treatment
  • Missile control
  • Communication
  • Teletext terminals
  • Fabric
  • Binding machines
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ32GA002T-I/ML
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ32GA002
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 11K x 24
  • Connectivity
    I2C, PMP, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    20mA
  • Data Converter
    A/D 10x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    32768
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm