  • PIC24FJ128GB204-I/PT
PIC24FJ128GB204-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ128GB204-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC24FJ128GB204-I/PT
Package:
44-TQFP
Description:
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ128GB204 44 Pin 32MHz 3.3V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 7839
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ128GB204-I/PT Overview
There is a 44-TQFP package available. The MCU has 34 I/O ports. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. There is a memory type of FLASH in its program memory. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® XLP™ 24F series. 128KB 43K x 24 is the size of its program memory. Powered by a PIC Core processor. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. IC Chip 44 has 44 terminations. In addition, MCU chip comes with a 16-bit size. There is a 3.3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 128kB is the size of the memory in the IC part. You can find alternatives through the base part number PIC24FJ128GB204. A good performance can be achieved at a frequency of 32MHz, as long as it is operated at a low power consumption. It is possible to access the 44 pins on the chip. It is equipped with 5 timers and counters. In addition, it has 8 UART channels to choose from. It has a total of 12 ADC channels. A total of 6 PWM channels are used by the device. 2 I2C channels are integrated by the part.
PIC24FJ128GB204-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ128GB204-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ128GB204-I/PT Microcontroller applications.
  • 3D printers
  • Guidance-GPS
  • Process control devices
  • Scanners
  • Hearing aids
  • Leakage current tester
  • Equipment control
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Electronic jamming systems
  • Dishwashers
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ128GB204-I/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ128GB204
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    34
  • Nominal Supply Current
    5.7mA
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP/PSP, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 12x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    16b
  • Number of UART Channels
    4
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of PWM Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    2
  • Number of SPI Channels
    3
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm