  • PIC16LF1827-E/SS
PIC16LF1827-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1827-E/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF1827-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16LF1827-E/SS
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? mTouch? 16F Series PIC16LF1827 20 Pin 32MHz 3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1827-E/SS Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. The way of Surface Mount is used to mount it. You can find it in the package of Tube. There is a PIC as core processor in this device. It is important to keep the temperature at -40°C~125°C TA while working. Memory type FLASH is used for program memory. 16 I/Os are present on the device. In order to find similar components, it has a base part number of PIC16LF1827. A DUAL position is assigned to its terminals. A 20 termination is contained within it. The electrical component is part of the series PIC? XLP? mTouch? 16F. Because of the 3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC for its uPs, uC, and peripheral ICs. A total of 20 pins are used in its construction. 20 pins are on it in total. It falls under the category of Microcontrollers. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 7kB. At a frequency of 32MHz, it can achieve excellent efficiency. Designers can fully utilize the supply voltage of 3.3V's adaptability while employing it. A total of 5 timers/counters have been set up. It is one of the members of the CPU family PIC. An oscillator of type Internal is used.
PIC16LF1827-E/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1827-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1827-E/SS Microcontroller applications.
  • DDC control
  • Process control devices
  • Binding machines
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Home video and audio
  • Oil and gas
  • Coffee machines
  • Missile control
  • Volt meter
  • Computer/laptop
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1827-E/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1827
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    384 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    5.6mm