  • PIC16C662T-20E/PT
PIC16C662T-20E/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C662T-20E/PT
HK JDW NO:
536-PIC16C662T-20E/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC16C662T-20E/PT
Description:
7KB 4K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C662 44 Pin 20MHz 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 14185
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C662T-20E/PT
    Select All
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • Speed
    20MHz
  • RAM Size
    176 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
    8
  • Core Architecture
    PIC
  • Max Frequency
    20MHz
  • Number of Programmable I/O
    33
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Supplier Device Package
    44-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 16C
  • Published
    1996
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Frequency
    20MHz