  • PHP00603E1201BBT1
PHP00603E1201BBT1
advertisement
Manufacturer No:
PHP00603E1201BBT1
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PHP00603E1201BBT1
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PHP00603E1201BBT1
Description:
PHP Series, Thin Film, 1.2kOhms, 0.375W 3/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHP00603E1201BBT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    1.2kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.375W 3/8W
  • Max Power Dissipation
    375mW
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.51mm
  • Length
    1.6256mm