  • PHE840EB6220JB12R17
PHE840EB6220JB12R17
advertisement
Manufacturer No:
PHE840EB6220JB12R17
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PHE840EB6220JB12R17
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
220nF Film Capacitor 5% Radial Radial 300V-AC
Step5Bar-code shipping tag
PHE840EB6220JB12R17
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    220nF
  • Depth
    8mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    15mm
  • Length
    18mm
  • Width
    8mm