  • PHE426KK5220JR05
PHE426KK5220JR05
advertisement
Manufacturer No:
PHE426KK5220JR05
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PHE426KK5220JR05
Package:
Radial
Datasheet:
PHE426KK5220JR05
Description:
PHE426 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 2030
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PHE426KK5220JR05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PHE426
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4mm