  • PHB1255100KHLD
PHB1255100KHLD
advertisement
Manufacturer No:
PHB1255100KHLD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PHB1255100KHLD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 10UF 10% 250VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHB1255100KHLD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    PHB
  • Size / Dimension
    1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    10 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.9 mOhms
  • Lead Spacing
    1.083" (27.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    250V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    160V