  • PG0220.182NL
PG0220.182NL
advertisement
Manufacturer No:
PG0220.182NL
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PG0220.182NL
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
PG0220.182NL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PG0220.182NL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PG0220NL
  • Size / Dimension
    0.433Lx0.433W 11.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    11mm
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    4.8mOhm Max
  • Max DC Current
    15.3A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    18A