  • PFR5151J63J11L4BULK
PFR5151J63J11L4BULK
advertisement
Manufacturer No:
PFR5151J63J11L4BULK
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PFR5151J63J11L4BULK
Description:
150pF Film Capacitor 5% Radial 63V-DC 40V-AC
Quantity:
In Stock : 5637
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PFR5151J63J11L4BULK
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):40
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2818
  • Height
    4.5mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6mm