  • PFE300SA48
PFE300SA48
advertisement
Manufacturer No:
PFE300SA48
HK JDW NO:
778-PFE300SA48
Datasheet:
PFE300SA48
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 302W
Step5Bar-code shipping tag
PFE300SA48
  • Type
    Parameter
    Select All
    11-DIP Module, Full Brick
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Series
    PFE300SA (300W)
  • Size / Dimension
    4.60Lx2.40W x 0.50 H 116.8mmx61.0mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power (Watts)
    302W
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    X-XXMA-X
  • Efficiency
    90%
  • Output Voltage
    48V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Input Voltage-Nom
    100V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    6.3A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Total Power Output-Max
    302W
  • Line Regulation
    96mV