  • PFE300S-12
PFE300S-12
advertisement
Manufacturer No:
PFE300S-12
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PFE300S-12
Package:
11-DIP Module, Full Brick
Datasheet:
PFE300S-12
Description:
AC/DC Power Modules 300W 12V 25A
Step5Bar-code shipping tag
PFE300S-12
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    11-DIP Module, Full Brick
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.551lb 249.93g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Published
    2007
  • Series
    PFE300S (300W)
  • Size / Dimension
    4.60Lx2.40W x 0.50 H 116.8mmx61.0mmx12.7mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    300W
  • Power Rating
    300W
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Depth
    116.8mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    86%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    25A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Max Current Rating
    4A
  • Current - Output (Max)
    25A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Output Current
    25A
  • Output Power
    300W
  • Current - Output 1
    25A
  • Max Output Power
    300W
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Line Regulation
    48mV
  • Load Regulation
    48mV
  • Height
    12.7mm
  • Length
    116.8mm
  • Width
    61mm