  • PFC-W0603LF-03-2942-B
PFC-W0603LF-03-2942-B
advertisement
Manufacturer No:
PFC-W0603LF-03-2942-B
Manufacturer:
TT Electronics/IRC
HK JDW NO:
850-PFC-W0603LF-03-2942-B
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PFC - Precision Series, Thin Film, 29.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -65°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
PFC-W0603LF-03-2942-B
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    PFC - Precision
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.79mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    29.4kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm