  • PEH536SAE3220M2
PEH536SAE3220M2
advertisement
Manufacturer No:
PEH536SAE3220M2
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PEH536SAE3220M2
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
220μF Capacitor 20% Bulk 810mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
PEH536SAE3220M2
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    450mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.165mA
  • Ripple Current
    810mA
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Diameter
    22mm
  • Length
    40mm