  • PCX7457VGH1000NC
PCX7457VGH1000NC
advertisement
Manufacturer No:
PCX7457VGH1000NC
HK JDW NO:
69-PCX7457VGH1000NC
Package:
Datasheet:
Description:
1.27mm 32-bit Microprocessor 1GHz 1.1V
Quantity:
In Stock : 11609
Step5Bar-code shipping tag
PCX7457VGH1000NC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Terminations
    483
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    1GHz
  • Pin Count
    483
  • JESD-30 Code
    S-CBGA-B483
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage
    1.1V
  • Speed
    1000 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    36
  • Core Architecture
    PowerPC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    64
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Length
    29mm
  • Height Seated (Max)
    3.2mm
  • Width
    29mm