  • PCR1K470MCL1GS
PCR1K470MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCR1K470MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCR1K470MCL1GS
Datasheet:
PCR1K470MCL1GS
Description:
47μF ±20% Radial, Can - SMD 0.394 10.00mm Tape & Reel (TR) 33mOhm PCR Surface Mount Polymer General Purpose
Quantity:
In Stock : 400
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PCR1K470MCL1GS
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Weight
    949.99252mg
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Depth
    10.3mm
  • Lead Pitch
    4.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    33mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    80V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    1.7A
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    11mm