  • PCR1H390MCL4GS
PCR1H390MCL4GS
advertisement
Manufacturer No:
PCR1H390MCL4GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCR1H390MCL4GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCR1H390MCL4GS
Purchasing and Inquiry
PCR1H390MCL4GS Overview
1.3A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 36mOhm.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
PCR1H390MCL4GS Features
1.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 36mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
PCR1H390MCL4GS Applications
There are a lot of Nichicon PCR1H390MCL4GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
PCR1H390MCL4GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCR
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    6.6mm
  • Lead Pitch
    2.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    36mOhm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm