  • PCN13-50S-2.54DS
PCN13-50S-2.54DS
advertisement
Manufacturer No:
PCN13-50S-2.54DS
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-PCN13-50S-2.54DS
Package:
Datasheet:
PCN13-50S-2.54DS
Step5Bar-code shipping tag
PCN13-50S-2.54DS
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Plastic
  • Material - Insulation
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PCN13
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    YES
  • IEC Conformance
    YES
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Style
    B
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Grey
  • Body Depth
    0.598 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Polarization Key
    ENDS
  • Insulator Color
    GRAY
  • Level, Class
    1
  • Name of Rows Loaded
    A,B
  • Height
    8.1mm
  • Length
    81.2mm
  • Width
    15.2mm