  • PCN10A-96P-2.54DS(72)
PCN10A-96P-2.54DS(72)
advertisement
Manufacturer No:
PCN10A-96P-2.54DS(72)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-PCN10A-96P-2.54DS(72)
Package:
Description:
Conn DIN 41612 HDR 96 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole
Step5Bar-code shipping tag
PCN10A-96P-2.54DS(72)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    96
  • Number of Rows
    3
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    96
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    17.72mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    2A
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    3
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000000Ohm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Max Current Rating
    2A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.54 mm
  • Durability
    500 Cycles
  • Mating Contact Row Spacing
    0.1 inch
  • Insulator Color
    GRAY
  • Name of Rows Loaded
    A,B,C
  • Length
    94mm