  • PCN10-96P-2.54DSA
PCN10-96P-2.54DSA
advertisement
Manufacturer No:
PCN10-96P-2.54DSA
HK JDW NO:
355-PCN10-96P-2.54DSA
Package:
Datasheet:
PCN10-96P-2.54DSA
Step5Bar-code shipping tag
PCN10-96P-2.54DSA
  • Type
    Parameter
    Select All
    Through Hole
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
    PCN10
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    96
  • Number of Rows
    3
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    96
  • Style
    C
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    2A
  • Number Of PCB Rows
    3
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Polarization Key
    ENDS
  • PCB Contact Row Spacing
    2.54 mm