  • PCF0603P-R-24K-BT1
PCF0603P-R-24K-BT1
advertisement
Manufacturer No:
PCF0603P-R-24K-BT1
HK JDW NO:
14302-PCF0603P-R-24K-BT1
Description:
FIXED RESISTOR PCF Series, Thin Film, 24kOhm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
PCF0603P-R-24K-BT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Series
    PCF
  • Tolerance
    0.1%
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    24kOhm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.63W