  • PCA1500F-12
PCA1500F-12
advertisement
Manufacturer No:
PCA1500F-12
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-PCA1500F-12
Package:
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1500W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCA1500F-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    Cosel USA, Inc.
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Series
    PCA
  • Size / Dimension
    7.99" L x 5.52" W x 1.61" H (202.9mm x 140.2mm x 40.9mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    1500W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, DEMKO
  • Efficiency
    92%
  • Voltage - Isolation
    4 kV
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input
    85 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    125 A