  • PC16SH-10IP06-101A2020-TA
PC16SH-10IP06-101A2020-TA
advertisement
Manufacturer No:
PC16SH-10IP06-101A2020-TA
HK JDW NO:
40-PC16SH-10IP06-101A2020-TA
Package:
Datasheet:
Description:
16 MM PANEL MOUNT CARBON SENSOR/
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PC16SH-10IP06-101A2020-TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistive Material
    Carbon
  • Mfr
    Amphenol Piher Sensing Systems
  • Series
    PC-16
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Power (Watts)
    0.2W, 1/5W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Knurled
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236" (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Square - 0.630" x 0.630" Face (16.00mm x 16.00mm)
  • Number of Gangs
    1
  • Resistance (Ohms)
    100
  • Features
  • Actuator Length
    1.772" (45.00mm)