  • PBC-040A3Q
PBC-040A3Q
advertisement
Manufacturer No:
PBC-040A3Q
HK JDW NO:
797-PBC-040A3Q
Description:
General Purpose Relays 40A / 380V AC coil w/ 1NO/1NC aux
Step5Bar-code shipping tag
PBC-040A3Q
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Operating Temperature
    -5°C~40°C
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    -5°C
  • Power Rating
    30kW
  • Depth
    2.9972mm
  • Current Rating
    40A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Approval Agency
    CE, UL
  • Max Voltage Rating (AC)
    690V
  • Max Current Rating
    60A
  • Number of Poles
    3
  • Coil Voltage
    380VAC
  • Switching Voltage
    380VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    323VAC
  • Contact Rating (Current)
    40A
  • Must Release Voltage
    76VAC
  • Coil Voltage (AC)
    380V
  • Length
    127.9906mm
  • Width
    78.994mm