  • PBC-025A1B7
PBC-025A1B7
advertisement
Manufacturer No:
PBC-025A1B7
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-PBC-025A1B7
Package:
Datasheet:
PBC-025A1B7
Description:
General Purpose Relays 25A / 24V AC coil w/ NO aux
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PBC-025A1B7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Operating Temperature
    -5°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    PBC
  • Feature
    Finger-Safe (IP20) Terminals
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    -5°C
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Max Voltage Rating (AC)
    690V
  • Max Current Rating
    40A
  • Throw Configuration
    3PST, SPST
  • Contact Form
    3PST-NO (DM) (3 Form X)
  • Relay Type
    Contactor
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    380VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    20.4VAC
  • Contact Rating (Current)
    25A
  • Coil Power
    11VA
  • Must Release Voltage
    4.8VAC
  • Coil Voltage (AC)
    24V