  • PBC-012A2Q
PBC-012A2Q
advertisement
Manufacturer No:
PBC-012A2Q
HK JDW NO:
797-PBC-012A2Q
Description:
General Purpose Relays 12A / 380V AC coil w/ NC aux
Step5Bar-code shipping tag
PBC-012A2Q
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver Copper Nickel (AgCuNi)
  • Mount
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -5°C~40°C
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    -5°C
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Max Voltage Rating (AC)
    690V
  • Max Current Rating
    25A
  • Throw Configuration
    3PST, SPST
  • Contact Form
    3PST-NO (DM) (3 Form X)
  • Relay Type
    Contactor
  • Coil Voltage
    380VAC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    380VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    323VAC
  • Contact Rating (Current)
    12A
  • Must Release Voltage
    76VAC
  • Coil Voltage (AC)
    380V