  • PA414C1000-136
PA414C1000-136
advertisement
Manufacturer No:
PA414C1000-136
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-PA414C1000-136
Package:
Datasheet:
PA414C1000-136
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PA414C1000-136
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Housing Material
    Polyamide
  • Actuator Material
    POLYCARBONATE
  • Terminal Material
    COPPER
  • Operating Temperature
    -20°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    PA4, LAMB
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Current Rating (Amps)
    16A AC
  • Current Rating
    16A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    18.796mm
  • Body Breadth
    12.7762 mm
  • Actuator Type
    Rectangular, Button
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 19.00mm x 13.00mm
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Green
  • Illumination Voltage (Nominal)
    125VAC
  • Illumination Type, Color
    Neon, Green
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SP
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    16A@250VAC
  • Contact Function
    OFF-(ON)
  • Actuator Travel
    2.9972 mm
  • Body Color
    BLACK
  • Body Height
    15.0114mm
  • Length - Termination
    0.335 inch
  • Actuator Length
    0.295 inch